نقشه برداری شهری با پهپاد، آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان
نقشه برداری شهری با پهپاد، آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان نقشه برداری شهری با پهپاد، آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان نقشه برداری شهری با پهپاد، آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان نقشه برداری شهری با پهپاد، آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان

نقشه برداری شهری با پهپاد، آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان

  • نقشه برداری شهری آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان
  • روستای کهرویه
  • آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان
  • سراج الدین رئیسی - سعید محمدیان - حسین کمالی - رضا تیموری - شقایق غضنفری
نقشه برداری شهری با پهپاد، آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان

اهداف پروژه:

  • تهیه نقشه توپوگرافی , تصویر هوایی,dem,مدل سه بعدی معدن ,نقشه وضع موجود روستا ,پروفیل طولی
  • تاریخ پروژه:1397/07/01
  • مدت پروژه:20روز
  • مساحت پروژه80هکتار شهری
  • تعداد کارشناسان:5نفر

شرح پروژه نقشه برداری با پهپاد اداره آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان

اداره آب و فاضلاب استان اصفهان برای بازسازی لوله های آبرسانی موجود در روستای کهرویه نیازمند نقشه ها و اطلاعاتی از موقعیت روستا، محل لوله های قبلی، راه های مواصلاتی و . . . بودند، به این منظور از شرکت طرح گراد سپاهان خواستند در این زمینه ایشان را همراهی کنند.

از آنجایی که نقشه برداری از این روستا جهت بررسی امکانات لازم انتقال آب رسانی انجام می شود، برای بالا بردن دقت کار و همچنین کوتاه کردن زمان دست یابی به نقشه مناسب ترین گزینه نقشه برداری،  نقشه برداری با پهپاد است .

شرکت طرح گراد سپاهان با داشتن پهپادهای پیشرفته و کادر فنی متخصص و با تجربه در این راستا آمادگی خود را برای نقشه برداری شهری با پهپاد اعلام کرد. گروه طرح گراد با 5 نفر از بهترین مهندسان و کادر اجرایی خود در روستای کهرویه حاضر شدند تا کار نقشه برداری با پهپاد را آغاز کنند.

 در نقشه برداری با پهپاد، قبل از به پرواز در آمدن پهپاد،‌ لازم بود اطلاعاتی چون سرعت حرکت پهپاد و ارتفاعی که قرار است پهپاد در آن پرواز کند و همچنین محدوده مورد نظر که می خواهیم از آن نقشه برداری کنیم و نیز میزان همپوشانی طولی و عرضی تصاویر مشخص شود.

در طی مرحله برنامه ریزی پرواز پارامترهایی چون محاسبه تعداد خطوط پرواز، زمان پرواز، مکان شروع پرواز تعیین شده و برای بهینه سازی فرایند انجام این نقشه برداری با پهپاد، نیازمند بازنگری در برخی از آیتم های فوق بودیم .

برای بالا بردن دقت و صحت نقشه ها و در نهایت خروجی نقشه برداری با پهپاد، نقاطی به عنوان نقاط کنترل زمین در سطح روستا در نظر گرفته و مختصات آنها ثبت شد.

تعداد، شکل و ابعاد این نقاط با توجه به GSD  تصویر نهایی و میزان تغییرات عوارض زمینی موجود در محدوده تعیین گردید و سپس پهپاد برای نقشه برداری به پرواز درآمد و با سرعت مشخص در ارتفاع معین شروع به تصویر برداری از روستای کهرویه کرد. در انتها با هدایت مهندس رئیسی در محل پیش بینی شده فرود آمد. سپس تصاویر گرفته شده توسط پهپاد به روی سیستم های موجود در محل انتقال داده شد و کیفیت تصاویر مورد بررسی قرار گرفت و بعد از این که کیفیت آنها تایید شد، برای تولید محصولات رقومی مانند dsm و مدل سه بعدی به کار گرفته شد.

 با استفاده از محصولات حاصل شده نظیر مدل سه بعدی، پروفیل طولی و پروفیل عرضی از محدوده مورد نظر حجم عملیات خاک برداری و خاک ریزی محاسبه گشت. لازم به ذکر است  شرکت ما قادر به استخراج DTM، DSM   DEM با استفاده از نتایج حاصل از نقشه برداری با پهپاد می باشد.

پروژه نقشه برداری شهری آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان در محل روستای کهرویه به مساحت 80 هکتار از تاریخ 1/7/1397 آغاز و به مدت 20 روز به طول انجامید و نقشه توپوگرافی، تصویر هوایی، dem، مدل سه بعدی، نقشه وضع موجود روستا و پروفیل طولی مواردی بودند که در این پروژه نقشه برداری با پهپاد تهیه شد و به دست کارفرما رسید .

 

مقالات مرتبط

نقش پهپاد در کشاورزی

نقش پهپاد در کشاورزی

با استفاده از نقشه برداری هوایی با پهپادهای کشاورزی می توان اطلاعات مورد نظر از ارتفاعات مختلف را بدست آورد و در زمین های صعب العبور و یا در مواقعی که گیاهان دارای پوشش بلند و متراکم هستند استفاده کرد.در ادامه مباحث خدمات پهپاد در کشاورزی،کاربرد نقشه برداری باپهپاد در کشاورزی و... بیان شده است.

ادامه
نقشه برداری یا تصویر برداری هوایی با پهپاد

نقشه برداری یا تصویر برداری هوایی با پهپاد

پهپاد نقشه برداری، هواپیمایی است که از راه دور هدایت و برای انجام امور مختلف نقشه برداری هوایی استفاده می‌شود و نوعی سنجنده محسوب می شود که علاوه بر دقت و سرعت بالا، قابلیت عبور از مناطق خطرناک و صعب العبور را در هر بازه زمانی فراهم می‌کند. در ادامه با مراحل نقشه برداری هوایی با پهپاد آشنا می شوید :

ادامه
نقشه برداری با پهپاد

نقشه برداری با پهپاد

نقشه برداری با پهپاد یا فتوگرامتری با پهپاد ، راهکاری نوین است که می تواند بسیاری از محدودیتهای موجود در تهیه نقشه های بزرگ مقیاس را از بین ببرد. در این مقاله ما علاوه بر محاسن و مزایای نقشه برداری با پهپاد، معایب نقشه برداری هوایی با پهپاد و همچنین مراحل نقشه برداری با پهپاد را نیز بیان کرده ایم.

ادامه
مزایا و معایب استفاده از پهپاد در کشاورزی

مزایا و معایب استفاده از پهپاد در کشاورزی

استفاده از پهپاد در کشاورزی دارای مزایا و معایبی است که بهترین کار آشنا شدن با تمام این موارد است ، همچنین بهترین تصمیم گیری وقتی صورت می گیرد که اطلاعات دقیق، لازم و کاملی از آن ها داشته باشیم. در این مقاله به بررسی مزایای استفاده از پهپاد در کشاورزی و معایب استفاده از پهپاد در کشاورزی می پردازیم.

ادامه
نقشه برداری با پهپاد در باستان شناسی

نقشه برداری با پهپاد در باستان شناسی

امروزه استفاده از علوم نوین و میان رشته ای بیش از پیش به چشم می خورد.یکی از این علوم که در باستان شناسی مورد استفاده قرار می گیرد؛نقشه برداری با پهپاد است که در ادامه با نقشه برداری با پهپاد در باستان شناسی،اهمیت پهپاد در باستان شناسی،کاربرد نقشه برداری با پهپاد در باستان شناسی بیشتر آشنا میشویم.

ادامه
فتو گرامتری یا نقشه برداری هوایی چیست ؟

فتو گرامتری یا نقشه برداری هوایی چیست ؟

در این مقاله قصد داریم به مواردی همچون فتو گرامتری چیست؟، مراحل نقشه برداری هوایی (فتوگرامتری)، مشکلات فتوگرامتری درسامانه نقشه برداری با پهپاد ، روش های نقشه برداری هوایی، تاریخچه نقشه برداری هوایی در ایران ، نحوه عکس‌برداری هوایی و نقشه برداری هوایی چگونه انجام می‌شود؟ بپردازیم.

ادامه
در نقشه برداری با پهپاد از چه نرم افزارهایی استفاده می شود؟

در نقشه برداری با پهپاد از چه نرم افزارهایی استفاده می شود؟

برای ویرایش و پردازش تصاویر و تهیه ی نقشه های با کیفیت از نرم افزارهای تخصصی برای نقشه برداری با پهپاد استفاده می شود.در این مقاله نمونه هایی از آن ها را که شامل نرم فزار pix4d، نرم افزار Agisoft photoscan،نرم افزار Global Mapper، نرم افزار AutoCAD Map،نرم افزار DroneDeploy می باشد را بیان کرده ایم.

ادامه
استفاده از پهپاد ها در جنگل داری

استفاده از پهپاد ها در جنگل داری

استفاده از پهپاد در جنگلداری و به طور کلی کاربرد پهپاد در علوم جنگل در زمینه های مدیریت جنگل به کمک پهپاد،نقشه‌برداری با پهپاد از جنگل و تنوع زیستی در جنگل، پهپاد در تشخیص سلامت جنگل­کاری­ ها ،کاشت درخت با پهپاد و مبارزه با جنگل‌زدایی به کمک پهپاد و... مطالبی است که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

ادامه

طرح گراد

شرکت طرح گراد سپاهان
ارائه دهنده خدمات مشاوره، طراحی و اجرای پروژه های
نقشه برداری معدن، نقشه برداری با پهباد، نقشه برداری زمینی، نقشه برداری معدن با پهباد، نقشه برداری با GPS سه فرکانس، GPS وکارتوگرافی، نقشه برداری ماهواره ای و فروش داده های ماهواره ای

اصفهان، بهارستان
خیابان فرشته، مجتمع رضا، واحد2

ارتباط با مدیریت :