نقشه برداری معدن با پهپاد معدن دکتر متاجی (3000هکتار)
نقشه برداری معدن با پهپاد معدن دکتر متاجی (3000هکتار) نقشه برداری معدن با پهپاد معدن دکتر متاجی (3000هکتار)

نقشه برداری معدن با پهپاد معدن دکتر متاجی (3000هکتار)

 • نقشه برداری معدن دکتر متاجی (3000هکتار)
 • استان هرمزگان - شهرستان سردشت
 • جناب آقای دکتر متاجی
 • سراج الدین رئیسی - سعید محمدیان - حسین کمالی - رضا تیموری - شقایق غضنفری
نقشه برداری معدن با پهپاد معدن دکتر متاجی (3000هکتار)

اهداف پروژه نقشه برداری باپهپاد معدن دکتر متاجی :

 • تهیه نقشه توپوگرافی , تصویر هوایی,dem,مدل سه بعدی معدن ,نقشه وضع موجود معدن ,پروفیل طولی
 • تاریخ پروژه:1398/1/15
 • مدت پروژه:2ماه
 • مساحت پروژه3000هکتار
 • تعداد کارشناسان:5 نفر

شرح پروژه نقشه برداری معدن با پهپاد، معدن دکتر متاجی :

دکتر متاجی  با هدف بهینه سازی عملیات معدن خود که شامل:اکتشاف،استخراج،پتانسیل تولید و ارزیابی ذخایر معدنی، فرآوری و در نهایت فروش مواد معدنی می باشد،تصمیم گرفتند که از معدن خود نقشه برداری کنند.

معدن دکتر متاجی در مناطق وسیع و صعب العبور و دور از دسترس قرار دارد همچنین ایشان در نظر داشتند که این عملیات با دقت بالا و در مدت زمانی کوتاه و با کمترین هزینه انجام گیرد درنتیجه با مشارکت تیم طرح گراد سپاهان به این نتیجه رسیدند که پروژه مذکور به روش نقشه برداری با پهپاد اجرا گردد.

بنابراین تیم طرح گراد که شامل 5 نفر از بهترین متخصصین و مهندسین نقشه برداری با پهپاد بودند،در تاریخ 15 فروردین 1398 وارد عمل شدند. عملیات نقشه برداری معدن با پهپاد معدن 3000هکتاری دکتر متاجی،در استان هرمزگان شهرستان سردشت انجام پذیرفت.

عملیات میدانی نقشه برداری معدن با پهپاد:

براساس کیفیت و مقیاسی که کارفرما از ما درخواست کرده بودندپارامترهایی چون:مسیر پرواز،ارتفاع پرواز،خطوط پرواز،سرعت پرنده و فاصله نقاط تصویربرداری را جهت بهینه سازی فرآیند پروژه نقشه برداری با پهپاد محاسبه کردیم سپس نقاط کنترل زمینی را در معدن طراحی و مختصات دقیق آن را مشخص کردیم.

در پایان مرحله میدانی تصویر برداری هوایی با پهپاد، عملیات پرواز پهپاد با پوشش 85% محدوده معدن جهت کسب اطلاعات دقیق نقشه برداری با پهپاد برای اجرای پروژه نقشه برداری معدن به وسیله پهپاد در نظر گرفته شد.

پردازش تصویر نقشه برداری معدن با پهپاد:

پس از اجرای مراحل میدانی، با استفاده از نرم افزار فتواسکن که یک نرم افزار سه بعدی ساز تصاویر پهپادی است، تصاویر خروجی را پردازش کردیم،  سپس با استفاده از تصاویر موزاییکی محاسبه مختصات هر یک از تصاویر را به وسیله  تعدادی نقطه کنترل در هر عکس و البته مشترک در تصاویر همپوشان و همچنین ابر نقاط مراحل پردازش، که مجموعه ای سه بعدی از نقاط است توسط  بهترین و تخصصی ترین نرم افزارهای نقشه برداری با پهپاد به انجام رساندیم.

از جمله فعالیت های نرم افزاری پروژه نقشه برداری معدن با پهپاد که توسط تیم طرح گراد عملیاتی گردید می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 

 1. تهیه نقشه توپوگرافی از معدن   ( توضیح توپوگرافی : برداشت و نمایش شکل زمین و محاسبه ارتفاع آن را مشخص می کند و پستی و بلندی های سطح زمین را توسط خطوطی به نام منحنی تراز یا منحنی میزان نشان می دهند)
 2.  تهیه مدل سه بعدی از نقشه برداری هوایی با پهپاد، که این مدل می تواند معیاری برای محاسبه دقیق حجم عملیات خاکبرداری، دپومتری، تهیه مقاطع عرضی و تسطیح زمینی می باشد.

از دیگر خروجی های نقشه برداری معدن با پهپاد،تولید ابر نقاط رنگی(RGB) حاصل ترکیب سه بعدی تصاویر و مدل های رقومی ارتفاعی می باشد.

 

مقالات مرتبط

نقشه برداری معدن با پهپاد

نقشه برداری معدن با پهپاد

در این مقاله به نقشه برداری معدن با پهپاد،کاربرد نقشه برداری معدن با پهپاد،مزایای نقشه برداری معدن با پهپاد،مزایای استفاده از پهپادها نسبت به نقشه برداری معمولی در نقشه برداری معدن ،کاربردهای تکنولوژی پهپاد در صنعت نقشه کشی معدن با پهپاد و کاربرد پهپادها در فعالیت‌های معدنی می پردازیم.

ادامه

طرح گراد

شرکت طرح گراد سپاهان
ارائه دهنده خدمات مشاوره، طراحی و اجرای پروژه های
نقشه برداری معدن، نقشه برداری با پهباد، نقشه برداری زمینی، نقشه برداری معدن با پهباد، نقشه برداری با GPS سه فرکانس، GPS وکارتوگرافی، نقشه برداری ماهواره ای و فروش داده های ماهواره ای

اصفهان، بهارستان، خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان فرات، مجتمع تجاری اداری میلاد نور، طبقه سوم، واحد 12

ارتباط با مدیریت :