نقشه برداری معدن با پهپاد، معدن دکتر فیروزه ای (500هکتار)
نقشه برداری معدن با پهپاد، معدن دکتر فیروزه ای (500هکتار) نقشه برداری معدن با پهپاد، معدن دکتر فیروزه ای (500هکتار) نقشه برداری معدن با پهپاد، معدن دکتر فیروزه ای (500هکتار) نقشه برداری معدن با پهپاد، معدن دکتر فیروزه ای (500هکتار)

نقشه برداری معدن با پهپاد، معدن دکتر فیروزه ای (500هکتار)

 • نقشه برداری معدن دکتر فیروزه ای (500هکتار)
 • استان یزد - شهر بافق - کیلومتر 15جاده بافق بهاباد
 • جناب آقای دکتر فیروزه ای
 • سراج الدین رئیسی - سعید محمدیان - حسین کمالی - رضا تیموری - شقایق غضنفری
نقشه برداری معدن با پهپاد، معدن دکتر فیروزه ای (500هکتار)

جزییات پروژه:

 • تهیه نقشه توپوگرافی , تصویر هوایی,dem,مدل سه بعدی معدن ,نقشه وضع موجود معدن
 • تاریخ پروژه:1397/11/20
 • مدت پروژه:یک ماه
 • مساحت پروژه500هکتار
 • تعداد کارشناسان:5نفر

شرح پروژه نقشه برداری با پهپاد معدن دکتر فیروزه ای

پروژه نقشه برداری معدن دکتر فیروزه ای،‌ با توجه به درخواست های کارفرما و مشورت هایی که کارفرما با مشاوران طرح گراد داشتند توسط تیم طرح گراد انجام گردید. نقشه برداری زمینی معدن به دلیل شرایط خاص اراضی آن کار دشواری است. به همین دلیل نقشه برداری معدن به صورت هوایی صورت می گیرد. نقشه برداری با پهپاد،‌ مناسب ترین روش برای نقشه برداری معدن می باشد.

اهداف دکتر فیروزه ای برای نقشه برداری معدن با پهپاد

 1. محاسبه دقیق ترین میزان حجم عملیات خاکی

 2. حجم دپوها با توجه به نوع مواد معدنی

 3. کاهش هزینه های نقشه برداری،‌ افزایش سرعت و در عین حال تولید داده های دقیق و با کیفیت

 4. نیاز به داده های تصویری جهت اکتشاف و بررسی

 5. تهیه نقشه توپوگرافی, تصویر هوایی،dem ،‌ مدل سه بعدی معدن، نقشه وضع موجود معدن

شرح عملیات نقشه برداری معدن با پهپاد

تیمی متشکل از 5 نفر از متخصصان و کارشناسان طرح گراد در تاریخ 20 بهمن 97 عملیات نقشه برداری با پهپاد را در کیلومتر 15جاده بافق بهاباد استان یزد شروع کردند. نقشه برداری معدن با پهپاد این اراضی، به مساحت 500 هکتار به دلیل استفاده از پهپاد، این هواپیمای کوچک بدون سرنشین،‌ یک ماه به طول انجامید. به دلیل سختی نقشه برداری اراضی معدن به صورت زمینی،‌ در صورت نقشه برداری معدن زمینی این زمان چند برابر می شد.

در پروژه نقشه برداری با پهپاد معدن دکتر فیروزه ای، برای برخورداری نقشه برداری با پهپاد از صحت و دقت بالا، ‌ قبل از پرواز مکان نقاطی را به عنوان نقاط کنترل زمین تعیین و مختصات دقیق آنها را برداشت کردیم. بعد از مشخص کردن این نقاط،  برای نقشه برداری با پهپاد تعداد خطوط پرواز، زمان پرواز، مکان شروع پرواز،‌ ارتفاع پرواز، سرعت پهپاد در نقشه برداری معدن و ... طراحی گردید.

برای شروع نقشه برداری معدن با پهپاد،‌ یک دوربین به صورت عمودی را توسط یک نگهدارنده به پهپاد متصل کردیم. کارشناسان طرح گراد،‌ پهپاد را با توجه به طراحی ها و نقاطی که در مراحل قبل طراحی شده بودند و همچنین لحاظ کردن شرایط محیطی معدن،‌ به پرواز درآوردند و تصاویر مورد نیاز توسط دوربین متصل به پهپاد گرفته شد.

بعد از پایان یافتن مرحله عملیاتی نقشه برداری معدن با پهپاد،‌ تصاویر خروجی برای تهیه نقشه های مورد نیاز باید پردازش شوند. فرآیند پردازش با توجه به حجم این تصاویر و ماهیت الگوریتم های پردازشی فرآیند زمانبری می باشد. در نتیجه ما برای این امر در نقشه برداری معدن با پهپاد از نرم افزار فتواسکن استفاده کردیم. با پردازش تصاویر خروجی می توان ارتوفتو، ابرنقاط و مدل های سه بعدی بسیار دقیقی را تولید کرد. برای تهیه نقشه ها در نقشه برداری با پهپاد، از روش موزاییک تصاویر و ابر نقاط استفاده کردیم. خروجی های این پروژه نقشه برداری معدن شامل نقشه منحنی های تراز(نقشه توپوگرافی)، مدل سه بعدی معدن،‌ مدل رقومی و ... بود.

مقالات مرتبط

نقشه برداری معدن با پهپاد

نقشه برداری معدن با پهپاد

در این مقاله به نقشه برداری معدن با پهپاد،کاربرد نقشه برداری معدن با پهپاد،مزایای نقشه برداری معدن با پهپاد،مزایای استفاده از پهپادها نسبت به نقشه برداری معمولی در نقشه برداری معدن ،کاربردهای تکنولوژی پهپاد در صنعت نقشه کشی معدن با پهپاد و کاربرد پهپادها در فعالیت‌های معدنی می پردازیم.

ادامه

طرح گراد

شرکت طرح گراد سپاهان
ارائه دهنده خدمات مشاوره، طراحی و اجرای پروژه های
نقشه برداری معدن، نقشه برداری با پهباد، نقشه برداری زمینی، نقشه برداری معدن با پهباد، نقشه برداری با GPS سه فرکانس، GPS وکارتوگرافی، نقشه برداری ماهواره ای و فروش داده های ماهواره ای

اصفهان، بهارستان
خیابان فرشته، مجتمع رضا، واحد2

ارتباط با مدیریت :