نقشه برداری شهری با پهپاد، آب‌وفاضلاب روستایی استان اصفهان1
نقشه برداری شهری با پهپاد، آب‌وفاضلاب روستایی استان اصفهان1 نقشه برداری شهری با پهپاد، آب‌وفاضلاب روستایی استان اصفهان1 نقشه برداری شهری با پهپاد، آب‌وفاضلاب روستایی استان اصفهان1 نقشه برداری شهری با پهپاد، آب‌وفاضلاب روستایی استان اصفهان1

نقشه برداری شهری با پهپاد، آب‌وفاضلاب روستایی استان اصفهان1

  • نقشه برداری شهری آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان
  • روستای قصرچم
  • آب و فاضلاب شهری استان اصفهان
  • سراج الدین رئیسی- سعید محمدیان - حسین کمالی - رضا تیموری - شقایق غضنفری
نقشه برداری شهری با پهپاد، آب‌وفاضلاب روستایی استان اصفهان1

جزییات پروژه:

  • تهیه نقشه توپوگرافی , تصویر هوایی,dem,مدل سه بعدی معدن ,نقشه وضع موجود روستا ,پروفیل طولی
  • تاریخ پروژه:1397/11/20
  • مدت پروژه:20روز
  • مساحت پروژ70هکتار شهری
  • تعداد کارشناسان:5نفر

شرح پروژه نقشه برداری شهری با پهپاد شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان

برای استانداردسازی و تهیه اطلاعات مکانی و جلوگیری از دوباره کاری در شبکه آب و فاضلاب نیاز به نقشه های دقیق می باشد. با نقشه برداری با پهپاد و تولید خروجی های مورد نظر مواردی مانند طول، عرض، ارتفاع، شیب، حجم و مساحت اراضی به دست می آید. این اطلاعات به کارفرما کمک می کند تا بتواند تصمیمات درستی برای پروژه خود بگیرد.

از این رو شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان برای در دست داشتن اطلاعات و نقشه های موردنظر خود با مشاوران طرح گراد مشورت کردند و در نهایت تصمیم گرفتند از روش نقشه برداری با پهپاد برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا کارفرماها نقشه برداری با پهپاد را به جای نقشه برداری زمینی انتخاب می کنند. پهپاد هواپیمایی است که برای انجام امور نقشه برداری استفاده می شود و می توان از راه دور آن را هدایت کرد. برای نقشه برداری شهری با پهپاد، پهپاد به دوربین نقشه برداری مجهز می شود و با استفاده از آن می توان قابلیت عبور از مناطق خطرناک و صعب العبور را فراهم کرد و با سرعت و دقت بالا تصاویری با کیفیت تهیه کرد. پروژه های بزرگ زمان زیادی برای نقشه برداری زمینی می برند اما می توانند با همان کیفیت با پهپاد انجام گیرند.

شرح عملیات نقشه برداری شهری با پهپاد

5 نفر از متخصصان تیم طرح گراد برای نقشه برداری با پهپاد شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در تاریخ 20 بهمن سال 97 کار خود را شروع کردند. پروژه نقشه برداری شهری با پهپاد در روستای قصرچم به مساحت 70 هکتاری 20 روز به طول انجامید.

در پروژه نقشه برداری با پهپاد روستای قصرچم هدف کارفرما در دست داشتن نقشه توپوگرافی، مدل رقومی ارتفاع, مدل سه بعدی روستا، نقشه وضع موجود روستا و پروفیل طولی برای نمایش تغییرات ارتفاع بود.

نقشه برداری با پهپاد شامل دو مرحله است. مرحله اول عملیات میدانی و مرحله دوم پردازش تصاویر برای گرفتن خروجی های مورد نظر. در عملیات میدانی نقشه برداری شهری با پهپاد، ما با استفاده از پهپاد تصاویر مورد نظر را تهیه کردیم. برای این امر مهمترین کار مشخص کردن نقاط کنترل زمینی می باشد. به همین منظور ما تارگت هایی را روی زمین در مکان های مشخص علامت گذاری کردیم و مختصات دقیق آنها را نیز برداشت کردیم. سپس مسیر پرواز را با توجه به تنظیماتی همچون ارتفاع پرواز، کیفیت تصاویر، محدوده موردنظر برای نقشه برداری با پهپاد و... طراحی کردیم.

بعد از طراحی ها و پیاده سازی های ذکر شده برای نقشه برداری با پهپاد، پهپاد را از نقطه شروعی که مشخص شده بود به پرواز درآوردیم و تصاویر موردنیاز را با سرعت و دقت بالا تهیه کردیم.

بعد از اتمام عملیات میدانی پروژه نقشه برداری شهری با پهپاد، تصاویر باید با نرم افزارهای تخصصی نقشه برداری با پهپاد برای تولید خروجی های موردنظر پردازش شوند. از این رو با استفاده از نرم افزار فتواسکن تصاویر را ویرایش کردیم و سپس با استفاده از موزاییک تصاویر نقشه تهیه شد. همچنین برای تهیه نقشه توپوگرافی از ابرنقاط استفاده کردیم.

برای تهیه ژئو دیتابیس نیز از یکی دیگر از نرم افزار های حوزه نقشه برداری با پهپاد به نام نرم افزار جی ای است استفاده شد. در نهایت تمام خروجی های موردنظر در پروژه نقشه برداری شهری با پهپاد تهیه گردید و به کارفرما ارائه گردید.

مقالات مرتبط

نقش پهپاد در کشاورزی

نقش پهپاد در کشاورزی

با استفاده از نقشه برداری هوایی با پهپادهای کشاورزی می توان اطلاعات مورد نظر از ارتفاعات مختلف را بدست آورد و در زمین های صعب العبور و یا در مواقعی که گیاهان دارای پوشش بلند و متراکم هستند استفاده کرد.در ادامه مباحث خدمات پهپاد در کشاورزی،کاربرد نقشه برداری باپهپاد در کشاورزی و... بیان شده است.

ادامه
نقشه برداری یا تصویر برداری هوایی با پهپاد

نقشه برداری یا تصویر برداری هوایی با پهپاد

پهپاد نقشه برداری، هواپیمایی است که از راه دور هدایت و برای انجام امور مختلف نقشه برداری هوایی استفاده می‌شود و نوعی سنجنده محسوب می شود که علاوه بر دقت و سرعت بالا، قابلیت عبور از مناطق خطرناک و صعب العبور را در هر بازه زمانی فراهم می‌کند. در ادامه با مراحل نقشه برداری هوایی با پهپاد آشنا می شوید :

ادامه
نقشه برداری با پهپاد

نقشه برداری با پهپاد

نقشه برداری با پهپاد یا فتوگرامتری با پهپاد ، راهکاری نوین است که می تواند بسیاری از محدودیتهای موجود در تهیه نقشه های بزرگ مقیاس را از بین ببرد. در این مقاله ما علاوه بر محاسن و مزایای نقشه برداری با پهپاد، معایب نقشه برداری هوایی با پهپاد و همچنین مراحل نقشه برداری با پهپاد را نیز بیان کرده ایم.

ادامه
مزایا و معایب استفاده از پهپاد در کشاورزی

مزایا و معایب استفاده از پهپاد در کشاورزی

استفاده از پهپاد در کشاورزی دارای مزایا و معایبی است که بهترین کار آشنا شدن با تمام این موارد است ، همچنین بهترین تصمیم گیری وقتی صورت می گیرد که اطلاعات دقیق، لازم و کاملی از آن ها داشته باشیم. در این مقاله به بررسی مزایای استفاده از پهپاد در کشاورزی و معایب استفاده از پهپاد در کشاورزی می پردازیم.

ادامه
نقشه برداری با پهپاد در باستان شناسی

نقشه برداری با پهپاد در باستان شناسی

امروزه استفاده از علوم نوین و میان رشته ای بیش از پیش به چشم می خورد.یکی از این علوم که در باستان شناسی مورد استفاده قرار می گیرد؛نقشه برداری با پهپاد است که در ادامه با نقشه برداری با پهپاد در باستان شناسی،اهمیت پهپاد در باستان شناسی،کاربرد نقشه برداری با پهپاد در باستان شناسی بیشتر آشنا میشویم.

ادامه
فتو گرامتری یا نقشه برداری هوایی چیست ؟

فتو گرامتری یا نقشه برداری هوایی چیست ؟

در این مقاله قصد داریم به مواردی همچون فتو گرامتری چیست؟، مراحل نقشه برداری هوایی (فتوگرامتری)، مشکلات فتوگرامتری درسامانه نقشه برداری با پهپاد ، روش های نقشه برداری هوایی، تاریخچه نقشه برداری هوایی در ایران ، نحوه عکس‌برداری هوایی و نقشه برداری هوایی چگونه انجام می‌شود؟ بپردازیم.

ادامه
در نقشه برداری با پهپاد از چه نرم افزارهایی استفاده می شود؟

در نقشه برداری با پهپاد از چه نرم افزارهایی استفاده می شود؟

برای ویرایش و پردازش تصاویر و تهیه ی نقشه های با کیفیت از نرم افزارهای تخصصی برای نقشه برداری با پهپاد استفاده می شود.در این مقاله نمونه هایی از آن ها را که شامل نرم فزار pix4d، نرم افزار Agisoft photoscan،نرم افزار Global Mapper، نرم افزار AutoCAD Map،نرم افزار DroneDeploy می باشد را بیان کرده ایم.

ادامه
استفاده از پهپاد ها در جنگل داری

استفاده از پهپاد ها در جنگل داری

استفاده از پهپاد در جنگلداری و به طور کلی کاربرد پهپاد در علوم جنگل در زمینه های مدیریت جنگل به کمک پهپاد،نقشه‌برداری با پهپاد از جنگل و تنوع زیستی در جنگل، پهپاد در تشخیص سلامت جنگل­کاری­ ها ،کاشت درخت با پهپاد و مبارزه با جنگل‌زدایی به کمک پهپاد و... مطالبی است که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

ادامه

طرح گراد

شرکت طرح گراد سپاهان
ارائه دهنده خدمات مشاوره، طراحی و اجرای پروژه های
نقشه برداری معدن، نقشه برداری با پهباد، نقشه برداری زمینی، نقشه برداری معدن با پهباد، نقشه برداری با GPS سه فرکانس، GPS وکارتوگرافی، نقشه برداری ماهواره ای و فروش داده های ماهواره ای

اصفهان، بهارستان
خیابان فرشته، مجتمع رضا، واحد2

ارتباط با مدیریت :